Aktualności - Szef radnych PiS w Małopolsce: niech opozycja uczy się od nas kultury politycznej!

Szef radnych PiS w Małopolsce: niech opozycja uczy się od nas kultury politycznej!

– Działanie małopolskich samorządowców jest możliwe. Większość uchwał jest podejmowanych wspólnie, czasami nawet jednogłośnie – mówi w rozmowie z KRKnews szef klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

KRKnews: Po co było spotkanie wszystkich polskich sejmików w Łodzi?

Witold Kozłowski: Dobre pytanie. Myślę, że sama idea odbywania spotkań radnych wojewódzkich z całego kraju jest ciekawa, ale nie mogą to być spotkania na tak makabrycznie niskim poziomie organizacyjnym i merytorycznym. Nawet nie było recepcji, listy obecności – w ogóle nie wiemy ilu ostatecznie było radnych, a ilu dziwnych „gości”. W mojej ocenie nie było więcej niż 40% ogólnej liczby radnych wojewódzkich. Nie pracowały żadne zespoły merytoryczne – no to o jakim kongresie tutaj mówimy.Czy Pana zdaniem Polaków obchodzą te wasze spory?

Spór dotyczy kształtu naszego Państwa, więc myślę, że Polaków te kwestie interesują. Zresztą pokazują to także sondaże. W Polsce wiele rzeczy należy zmienić. Rząd Pani Premier Beaty Szydło to robi bez względu na dzikie okrzyki opozycji. Zachowanie opozycji jest skandaliczne, okropne.

Mogli by mieć duży wpływ na kształt różnych rozwiązań, ale sami z tego wpływu rezygnują uprawiając tzw. totalną opozycję – a raczej totalny brak odpowiedzialności.

Radni PiS już 11. rok są w Sejmiku Małopolskim w opozycji. I co? Przywiązujemy się do mównicy, okupujemy salę przez Święta Bożego Narodzenia, jesteśmy przeciw wszystkiemu dla zasady? Niech sejmowa opozycja uczy się kultury politycznej od nas.


Witold Kozłowski
Czy cel spotkania w Łodzi został osiągnięty?

Ci którzy organizowali sabat czarownic celu nie osiągnęli – i dobrze. Liczyli na to, że PiS nie przyjedzie i zrobią jazdę bez trzymanki – żeby salę zapełnić zwieziono nawet całe biura sejmików, jakichś dziwnych działaczy, itd. My przyjechaliśmy z dużą reprezentacją, przyjechaliśmy przygotowani, a nawet przywieźliśmy własną wersję Deklaracji Radnych Wojewódzkich Rzeczypospolitej Polskiej. Nie mam żadnych wątpliwości, że to była zdecydowanie lepsza deklaracja, bardziej dojrzała niż króciutka deklaracyjka PO i PSL –u. Wytworzyliśmy bardzo wyraźną przeciwwagę i to zaplanowane hasanie musiało siłą rzeczy być wytonowane. My cel osiągnęliśmy.

Zorganizowałby Pan to spotkanie w inny sposób niż jego pomysłodawcy?

Oczywiście. Byłby inny cel takiego spotkania i inna organizacja. Na pewno nie byłoby prelegentów, dzielących się swoimi refleksjami. Byłaby recepcja, regulamin obrad, byłyby uporządkowane kwestie organizacyjne. Byłaby wcześniejsza praca w różnych zespołach, a czas prelegentów byłby poświęcony na plenarną debatę. Na tym spotkaniu – jak policzyliśmy na radnego przypadało 7 sekund w dyskusji – to kpiny i brak szacunku dla tych, którzy przyjechali.

Tekst deklaracji został napisany jednostronnie i wyłożony przed tzw. „Kongresem”! Naiwni byli ci, którzy liczyli na to, że my przyjedziemy i to podpiszemy… Dlatego mieliśmy swoją.

Czy samorząd w Polsce faktycznie jest zagrożony, czy tylko na takiej tezie ktoś chce zbić kapitał polityczny?

– Od zawsze między samorządem a rządem istniały różnego rodzaju napięcia. To jest naturalne i oczywiste. Między innymi dlatego została powołana Komisja Wspólna Rządu i Samorządu. Każdy samorząd chce więcej kompetencji i więcej pieniędzy. Każdy rząd ma naturalną skłonność do ograniczonego dzielenia się i kompetencjami i pieniędzmi. Nasz rząd inaczej widzi realizację zadań z zakresu np.: ochrony środowiska. Chce mieć wpływ na wybór Rad Nadzorczych i Zarządów, a przy tej okazji szuka po prostu oszczędności – i co w tym złego? I jakie tutaj zagrożenie dla państwa prawa, dla konstytucji, itd.? Ale jednocześnie nasz rząd realizując zupełnie inną politykę walki z ubóstwem i demograficzną – przekazuje samorządom ogromne środki na realizację Programu 500 Plus, a także środki na realizację tego programu. Przecież ostatecznie to wójt, burmistrz i prezydent te środki rozdzielają w swojej wspólnocie samorządowej i niwelują ubóstwo prawie do zera. Te środki w budżetach gmin także poprawiają wskaźniki – o tym jakoś nie czytam w tych wszystkich rezolucjach dotyczących zamachu na samorządność. Dlatego pytam: to jest zwijanie samorządów, czy dokładnie rozwijanie poprzez przekazywanie bardzo ważnych zadań wraz z ogromnymi środkami na ich realizację.

Niczym samorządność nie jest zagrożona – a ci którzy tak uważają mazgają się, bo troszeczkę mniej będzie stołeczków do obsadzania swoimi, i tyle.

Czy dotychczasowy podział kompetencji w województwie między marszałka i wojewodę jest funkcjonalny, czy trzeba coś zmienić?

Ciągle trzeba coś zmieniać, bo świat się zmienia, bo stajemy w obliczu coraz trudniejszej rzeczywistości, coraz bardziej skomplikowane wyzwania przed nami. To nie ulega wątpliwości.

Natomiast jeśli ja słyszę radnego reprezentującego PO, który upomina się o likwidację Urzędów Wojewódzkich i stanowisk Wojewodów, to ja pytam: a gdzieś Ty chłopie był jak przez osiem lat Polską rządzili Twoi koledzy z PO i PSL –u? Dlaczego tych urzędów nie likwidowaliście, dlaczego tych kompetencji nie przekazywaliście marszałkom? To taka okropna obłuda!

Jakie są realne działania Pana partii, żeby zdobyć władzę w przyszłorocznych wyborach samorządowych?

Na terenie całego kraju została powołana już struktura zadaniowa, której zadaniem jest skuteczne przygotowanie Prawa i Sprawiedliwości do wyborów samorządowych. Przewodniczącym Małopolskiego Zespołu Samorządowego jest P. Poseł Jarosław Szlachetka – były radny wojewódzki.

Powołani są także Pełnomocnicy Okręgowi i Obwodowi. Praca została rozpoczęta. Słuchamy i będziemy słuchać mieszkańców, bo przecież będziemy się ubiegać o reprezentowanie ich interesów, potrzeb i oczekiwań.

Załóżmy, że po następnych wyborach konieczne będzie zawarcie koalicji w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wymarzonym koalicjantem dla Pana partii jest…?

Naszym celem jest nie tylko wygranie wyborów, a przypomnę, że ostatnie wybory w Małopolsce wygrał PiS (17 mandatów – największy klub radnych w Sejmiku), ale samodzielne podejmowanie ważnych dla Małopolan decyzji i samodzielna za te decyzje odpowiedzialność. A jeśli będzie konieczna koalicja, to z tym musimy czekać na ostateczne wyniki, ponieważ wówczas będzie wiadomo jakie ugrupowania pokonają próg wyborczy i z kim będzie można o koalicji rozmawiać.

Czy działanie małopolskich samorządowców „ponad podziałami” jest możliwe, czy to tylko frazes

Jest możliwe i to nie jest frazes. Większość uchwał jest podejmowanych wspólnie, czasami nawet jednogłośnie. Oczywiście mamy także kwestie sporne, ale trudno sobie wyobrazić żeby było inaczej.(...)


Cały wywiad dostępny na portalu krknews.pl.

Kalendarz

« marzec 2018 »
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31